Bezpieczne wakacyjne podróże. Poradnik dla kierowców

Sezon urlopowy w pełni. Wielu polskich kierowców na upragniony wypoczynek wybiera się samochodem. Co należy zrobić, aby podróż na upragnione wakacje była bezproblemowa, a przede wszystkim bezpieczna?

Opony są jedynym punktem styku samochodu z drogą. Dlatego to właśnie ogumienie trzeba wziąć pod lupę w pierwszej kolejności. Podczas jazdy opona obraca się nawet ponad tysiąc razy na minutę, więc przed długą podróżą należy dokładnie skontrolować ich stan. 

Jeśli zauważysz, że na oponie widoczne są pęknięcia albo wybrzuszenia koniecznie udaj się do serwisu. Jazda na takiej oponie jest niebezpieczna, ponieważ w trakcie podróży może dojść do wypadku.

Nowe przepisy w kodeksie drogowym. Jakie zmiany od 1 czerwca?

Ciśnienie w oponach - dlaczego jest tak ważne?

Równie istotne co ocena stanu wizualnego jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia ekonomii (oszczędność na paliwie), ale także przyczepności czy drogi hamowania.

Sprawdzając ciśnienie w oponach warto ustalić jaką prawidłową wartość tego parametru rekomenduje producent samochodu. Taka informacja powinna być dostępna w instrukcji obsługi, po wewnętrznej stronie drzwi samochodu, po wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa czy w schowku.

Kiedy najlepiej sprawdzić ciśnienie w oponach? Zaleca się, aby ciśnienie sprawdzać, gdy opony nie są rozgrzane. Nieprawidłowe ciśnienie może mieć negatywny wpływ na ogumienie. Nieregularne zużycie, zniszczenia opony od wewnątrz, a w konsekwencji skrócenie okresu użytkowania.

Warto pamiętać, że jazda samochodem z oponami, które mają zbyt niskie ciśnienie może wywołać rozgrzanie wewnętrznych warstw opony, a w konsekwencji nawet jej rozerwania w trakcie jazdy.

Głębokość bieżnika, a bezpieczne opony

Zmierz głębokość bieżnika! Szczególnie, jeśli planujesz długą podróż. W przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie to minimalna mierzona głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 1,6 milimetra.

Przyczepność opony do podłoża jest uzależniona od jej bieżnika, który wpływa na zachowanie samochodu podczas jazdy i hamowania czy manewrów skręcania. Prawidłowa głębokość bieżnika pozwoli na zachowanie dobrej przyczepności samochodu podczas intensywnych opadów deszczu towarzyszących letnim burzom.

Jak w szybki sposób sprawdzić głębokość bieżnika na oponach? W tym celu najłatwiej jest użyć monety 2 zł. Jej zewnętrzny brzeg powinien w całości znajdować się poniżej bieżnika. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie opony i przynajmniej w dwóch różnych miejscach na każdej oponie.

Przy okazji wyjazdu należy jednak sprawdzić rekomendacje producenta opon do jakiej głębokości bieżnika są one bezpieczne. Odpowiednio głęboki bieżnik zadba o dobrą przyczepność samochodu, także podczas letnich burz.

Sprawdź koło zapasowe 

Przed długą podróżą warto sprawdzić stan tzw. „zapasówki”, jeśli oczywiście jest na dodatkowym wyposażeniu. Posiadanie sprawnego koła zapasowego ma znaczenie w sytuacji, gdy w trakcie wyjazdu złapie się gumę. Niestety taka akcja może przytrafić się każdemu kierowcy. Wtedy pozwoli to skrócić czas naprawy i nie popsuje wakacyjnych planów.

Latem opony letnie

Opony letnie lub opony całoroczne renomowanych producentów mają wpływ na bezpieczną jazdę samochodem. W okresie letnim zdecydowanie odradzamy korzystanie z opon zimowych. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, ale także oszczędność. Droga hamowania na oponach zimowych jest zdecydowanie dłuższa niż na oponach letnich. Ponadto w razie wypadku bądź kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli pojazd wyposażony był w opony niedostosowane do warunków. Jakie są najlepsze opony letnie 2021?

Opony, a przeciążenie samochodu

Zwykle wyjeżdżając na wakacje walizki pakujesz po same brzegi, a bagażnik samochodu wypełniasz pod sam dach. Niestety wszystko ma granice wytrzymałości. Także pojemność samochodu, a przede wszystkim wytrzymałość opon. Producent w instrukcji samochodu zaleca maksymalne obciążenie. Warto to sprawdzić. Najlepiej jeszcze przed pakowaniem walizek.

Wakacyjny niezbędnik kierowcy, czyli co zabrać na długą podróż?

Lepiej dmuchać na zimne, bo nigdy nie wiadomo co wydarzy się w trakcie kilkugodzinnej jazdy. Warto zaopatrzyć się chociaż w podstawowy zestaw narzędzi oraz linkę holowniczą. Niewielką usterkę można samemu naprawić, jeśli tylko posiada się pod ręką śrubokręt. Warto również przed podróżą odwiedzić dobry serwis samochodowy. Niech specjaliści zrobią przegląd samochodu. Od stanu ogumienia, hamulców czy układu chłodzenia. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych awarii, które mogą skutecznie popsuć wakacyjne plany.

Na zakończenie warto pamiętać, że kierowca przed długą trasą powinien być wypoczęty. Na pewno pozwala to na szybszą reakcję w awaryjnych sytuacjach i bezpieczne dotarcie na wymarzony i oczekiwany wakacyjny odpoczynek.