Dlaczego opony zimowe nie nadają się do jazdy latem?

Każdego roku przychodzi moment, w którym zdecydowana większość kierowców przygotowuje samochód do sezonu letniego. Pierwszą rzeczą jest oczywiście wymiana opon z zimowych na letnie. Niestety czasami zdarza się, że niektórzy właściciele samochodów postanawiają przez cały rok poruszać się na ogumieniu przystosowanym do warunków zimowych. Taka decyzja niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Dlaczego opony zimowe nie nadają się do jazdy latem?

Jednym z wielu powodów jest ich budowa. Opony zimowe mają bardziej miękką gumę, dzięki czemu w niższych temperaturach zachowują swoje właściwości i pozostają elastyczne. Ten atrybut, który zimą stanowi niekwestionowaną zaletę w lecie zmienia się w dużą wadę.

W momencie, kiedy temperatury rozgrzanej jezdni osiągają 50-60 stopni Celsjusza przyczepność „zimówki” drastycznie spada. Podczas jazdy w takich warunkach na oponach zimowych, zwiększa się długość drogi hamowania. Kierowany przez nas pojazd traci sterowność na zakrętach. Zmniejsza się komfort prowadzenia. Wyniki testów przeprowadzonych przez niemiecką organizację ADAC nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych w sezonie letnim ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania może być nawet o 16 metrów dłuższa w stosunku do ogumienia, które jest przystosowane do jazdy w dużo wyższych temperaturach.

Jak łatwo można przewidzieć, kierowca prowadząc pojazd, w którym nie zostały wymienione opony, musi trzymać znacznie większą odległość od poprzedzającego pojazdu i brać poprawkę na to, że w zakrętach mogą wystąpić znacznie mocniejsze przechyły auta. Kolejna kwestia dotyczy gorszego odprowadzania wody, która zostaje pomiędzy lamelami. W kałużach na zimowym ogumieniu zjawisko aquaplanningu pojawia się już przy około 40-50 km/h. Letnie opony nie tworzą poduszki wodnej nawet przy prędkości rzędu 70-80 km/h.

Wymiana opon na letnie, a oszczędność

Osoby, które patrząc przez pryzmat pozornej oszczędności nie decydują się na wymianę ogumienia z nadejściem cieplejszych dni, tak naprawdę same siebie oszukują. Jazda na oponach zimowych latem jest całkowicie nieuzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Opony zimowe szybciej się zużywają i niszczą. Może się nawet okazać, że przejechanie sezonu letniego na oponie zimowej uniemożliwi jej użycie w następnym okresie zimowym, ponieważ będzie już ona zbyt twarda (opony zimowe użytkowane latem mogą stracić swoje właściwości jezdne trzykrotnie szybciej niż przewiduje to producent).

Dodatkowo trzeba się również liczyć z dużo większym zużyciem paliwa. Jakby tego wszystkiego było mało, ubezpieczyciele coraz częściej nie chcą wypłacać odszkodowań z tytułu polisy ubezpieczeniowej kierowcom, którzy podczas zdarzenia drogowego poruszali się na oponach niedostosowanych do pory roku.

Wymiana opon na letnie - czy są regulacje prawne?

Przepisy obowiązujące w Polsce nie zakazują stosowania opon zimowych w sezonie letnim. Jedyną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest głębokość bieżnika (nie może ona być mniejsza niż 1,6 mm). Problemy mogą się natomiast pojawić, kiedy wyjedziemy poza granice naszego państwa. W takim wypadku, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego mamy zamiar się wybrać. Przykładowo we Włoszech obowiązuje zakaz używania opon zimowych od 15 maja do 15 października.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Strefa klimatyczna, w jakiej się znajdujemy sprawia, że szczyt wymiany opon przypada przeważnie na przełomie marca i kwietnia. Biorąc jednak pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne i możliwość przedłużenia zimowej aury nigdy nie należy robić tego zbyt wcześnie. Większość ekspertów zaleca, aby używać w samochodzie letnich opon, kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni. Wtedy zimowa mieszanka traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję. Z drugiej jednak strony powtarza się często opinia, że jazda na oponach zimowych w temperaturach 10-14°C jest dużo bardziej bezpieczna niż jazda na oponach letnich, kiedy to słupek rtęci zbliża się do 0°C.     

Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli zaopatrzyć się w opony letnie zapraszamy na >>www.oponafelga.pl<<