Opony letnie - jak wybrać odpowiednie?

Odpowiednie opony to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, lepsza zwrotność samochodu, a nawet mniejsze zużycie paliwa. Niestety, większość kierowców, choć zwraca uwagę na to jakie opony zimowe wybiera do swojego samochodu, nieco po macoszemu traktuje opony letnie. Tymczasem ich dobór jest równie ważny, jak decyzja o założeniu solidnych „zimówek”.

Opony letnie - właściwości

Podstawową różnicą między oponami letnimi a zimowymi jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. W ich przypadku w procesie produkcji wykorzystuje się bowiem mieszankę, w skład której wchodzi między innymi kauczuk i sadza. Dzięki temu są one twardsze niż opony zimowe i dobrze radzą sobie w wysokich temperaturach. Sprawia to, że zużywają się znacznie wolniej, niż zimówki wykorzystywane w dodatnich temperaturach.

Mówiąc o tym, czym charakteryzują się opony letnie, warto wspomnieć również o bieżnikach. Ich głębokość w przypadku nowych kompletów wynosi około 8 milimetrów. Ma to na celu zabezpieczenie pojazdu przed zjawiskiem aquaplaningu, czyli utraty przyczepności na mokrej nawierzchni. Z tego samego powodu nie powinniśmy jeździć na oponach letnich, które mają bieżnik płytszy niż 3 milimetry. Głębokość bieżnika jest niezwykle ważna, ponieważ opony letnie mają znacznie mniej lamelek, rowków i nacięć od opon zimowych (dzieje się tak dlatego, że im większa powierzchnia styku opony z asfaltem, tym większa przyczepność do podłoża). 

Wspomnieć należy także o tym, że opony letnie zachowują pełnię swoich właściwości tylko wówczas, gdy mają odpowiednie ciśnienie. Zbyt niskie zwiększa ryzyko aquaplaningu oraz może wpływać na gorszą sterowność auta i szybsze zużycie opon. Za wysokie ciśnienie oznacza zaś mniejszą przyczepność oraz spadek komfortu jazdy. Warto więc sprawdzić jakie jest to prawidłowe dla naszego kompletu ogumienia.

Oznaczenia na oponach letnich - o czym mówią?

Poszukując idealnych opon na letni sezon, warto sprawdzać informacje, które producent podaje na swoim produkcie. Mowa tu oczywiście o oznaczeniach znajdujących się na każdej oponie. Pierwszy parametr określa szerokość opony w mm, drugi wskazuje profil opony. Następnie znajdziemy symbol R, który mówi nam o radialnej konstrukcji ogumienia. Następująca po nim liczba to średnica opony. Obecnie najpopularniejsze opony letnie mają średnice od 16 do 19 cali. Ostatnie dwa symbole (literowy i liczbowy) określają indeks nośności oraz prędkości. Aby prawidłowo je odczytać, warto sprawdzić dostępne w sieci tablice przeliczeniowe. 

Ranking opon letnich

W podjęciu decyzji co do wyboru opon letnich warto sugerować się tym, co wybierają inni kierowcy. Bardzo często najpopularniejsze ogumienie cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Doceniane jest za trwałość, właściwości oraz atrakcyjne ceny. Dlatego też poniżej przedstawiamy ranking opon letnich, który został stworzony na podstawie decyzji zakupowych Klientów sklepu internetowego oponafelga.pl. Wśród tych modeli z pewnością znajdziesz najlepsze opony letnie dla swojego auta.

  • opony letnie Uniroyal RainSport 3 - innowacyjne opony dla wymagających kierowców, które posiadają nowoczesny, asymetryczny rozkład rowków i nacięć oraz sztywniejsze bloki barkowe bieżnika. Dzięki temu opony są ciche oraz zużywają się równomiernie.
  • opony letnie Nexen N'blue HD Plus - są ciche, komfortowe i bezpieczne. Dużym atutem jest przystępna cena.
  • opony letnie Kormoran Ultra High Performance - trwałość i przyczepność na każdej nawierzchni. Opony są odporne na zjawisko aquaplaningu.
  • opony letnie Goodride Z107 - dla kierowców ceniących komfort jazdy w każdych warunkach. Nowoczesna konstrukcja, asymetryczna rzeźba i dość szeroka powierzchnia styku są gwarantem dobrej trakcji. 
  •  opony letnie Goodride RP28 - tanie opony letnie, które są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących oszczędności. Doskonale sprawdzają się zarówno w terenie, jak i podczas jazdy miejskiej.
  •  opony letnie Hankook Kinergy Eco K425 - opony posiadające szerokie, asymetryczne bieżniki, zapewniające doskonałe odprowadzanie wody. Wykorzystana w ich produkcji nowa mieszanka poprawia drogę hamowania na mokrej nawierzchni.
  •  opony letnie Continental EcoContact 6  - opony idealne dla samochodów klas premium, które sprawdzą się na bardzo długich dystansach. Innowacyjna mieszanka oraz zmieniona geometria bieżnika przyczyniają się nie tylko do lepszej przyczepności auta, ale również mniejszego zużycia paliwa.

Ceny opon letnich

Przeglądając rankingi opon letnich i poszukując idealnego ogumienia dla swojego auta, większość kierowców bierze pod uwagę nie tylko właściwości danych opon, ale również ich ceny. Nikt z nas nie lubi przecież przepłacać. Sprawdźmy więc ile kosztują najlepsze opony letnie. 

Ich ceny są zróżnicowane i zależą nie tylko od marki i modelu opony, ale również od jej wielkości. Niemniej jednak za czołowe modele zapłacimy od kilkuset do nawet tysiąca złotych za jedną sztukę. Dla wielu osób może być to zbyt duży wydatek, dlatego też jeśli posiadamy małe auto lub poruszamy się głównie po mieście, warto postawić na tanie opony letnie, których ceny zaczynają się od około 100 złotych za sztukę. Najpopularniejsze opony letnie to jednak te ze średniej półki, których cena wynosi od około 200 złotych za sztukę. Sprawdź ceny opon letnich w oponafelga.pl.