Opony wielosezonowe czy opony zimowe?

Z roku na rok coraz więcej kierowców wybiera opony wielosezonowe zamiast kupować i przechowywać dwa komplety: opony zimowe i opony letnie. Czy to, aby na pewno dobry wybór szczególnie w okresie zimowym kiedy warunki panujące na drogach są czasami bardzo ekstremalne. Śnieg, błoto, lód to przeszkody z którymi poradzić sobie mogą tylko dobre opony. Takimi z powodzeniem mogą być opony wielosezonowe. Tym bardziej w dobie gwałtownych zmian klimatycznych, które powodują między innymi, że w sezonie zimowym śniegu i mrozu jak na lekarstwo.

Biorąc pod uwagę, że od kilku lat zimy w Polsce, oczywiście poza górskimi terenami, w niczym nie przypominają śnieżnych i mroźnych zim sprzed dekady. Dlatego tym bardziej warto przed sezonem dobrze zastanowić się nad wyborem nowego kompletu opon. Przeanalizować jak często, w jakich terenach i po jakich drogach poruszasz się w sezonie zimowym. To pozwoli odpowiedzieć na pytanie jakie ogumienie wybrać: opony wielosezonowe czy opony zimowe.

Opony wielosezonowe - krótka charakterystyka

Rynek oponiarski w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu opony wielosezonowe to był zaledwie odsetek całkowitej sprzedaży. Stanowią one nie tyle konkurencję, co alternatywę dla opon zimowych. Szczególnie teraz kiedy od kilku lat praktycznie nie ma prawdziwej zimy. 

Warto podkreślić, że zdecydowana większość opon wielosezonowych budową opiera się na oponie zimowej, dodając jej atuty opony letniej. Niewprawne oko nawet nie zauważy różnic.

Opony wielosezonowe są wyważonym rozwiązaniem, choć warto wziąć pod uwagę fizykę. W letnie, upalne dni opony całoroczne pracują zdecydowanie bardziej, niż w dni chłodne, czyli w lecie szybciej się zużywają. 

Ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest też droga hamowania. Choć wyniki nadal są zadowalające, to typowa opona sezonowa - zimowa bądź letnia - zawsze będzie skuteczniejsza od opony wielosezonowej. Zarówno pod kątem hamowania, jak i zużycia. 

Wybór uniwersalnego ogumienia jakim są opony wielosezonowe jest kompromisem. W przypadku kompromisów, zawsze coś wyklucza coś. Tak naprawdę, każda opona ma swoje plusy i minusy. Żeby daleko nie szukać - na oponie letniej nie wyjdziemy na ośnieżoną górkę, a na wielosezonowej bez problemu. Szczególnie na oponach wielosezonowych Michelin CrossClimate +.

Opony zimowe czy opony wielosezonowe? Opinie kierowców

Zdania kierowców są zdecydowanie inne, niż oceny internetowych „fachowców”. Użytkownicy, których opinie potwierdzone są zakupem, w zdecydowanej większości pochwalają wybór opon wielosezonowych. 

To właśnie łagodne zimy są głównym czynnikiem, dlaczego kierowcy wybierają opony wielosezonowe. Możemy zaryzykować stwierdzeniem, że historia zatoczyła koło. W latach 90. większość pojazdów wyposażona była w opony wielosezonowe - Dębica D124 była królową polskich dróg.

Negatywne opinie często wynikają z przerostu wymagań od produkt. Trzeba pamiętać o różnicach technologicznych i dostosowaniu ogumienia do stylu jazdy i samochodu. Nie ma złych opon, ale są źle dopasowane. 

Dla kogo polecane są opony wielosezonowe?

Opon zimowych nie powinno się używać przez cały rok. Jednak często zdarzają się sytuacje, że kierowcy właśnie w taki sposób próbują maksymalnie wyeksploatować stary komplet opon zimowych. Jest to niewłaściwe, bo opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby świetnie sprawdzały się podczas jazdy po śniegu i lodzie.

Z kolei opony całoroczne można używać przez cały rok. Tego typu ogumienie jest zdecydowanie lepsze na zimowych drogach niż opony letnie, ale tylko opony zimowe są skuteczniejsze na śniegu i lodzie. Sezonowa wymiana opon to dodatkowy koszt, a na oponach wielosezonowych można jeździć cały czas. Opony wielosezonowe są kompromisem.

RANKING opon całorocznych - sprawdź jakie opony wielosezonowe warto wybrać?

Każdy z nas jest inny, ma różne doświadczenia i przekonania. Dla kogo opony wielosezonowe? Obserwując rynek, słuchając klientów i ich opinii oraz działając w branży możemy wysnuć następujące wnioski:

  • dla kierowców miejskich;
  • dla kierowców, którzy pokonują przebiegi do 10 000 km rocznie;
  • dla spokojnych kierowców;
  • dla zapominalskich.

Opony zimowe zamiast wielosezonowych powinni wybrać kierowcy, którzy są:

  • właścicielami mocnych samochodów;
  • jeżdżą dynamicznie;
  • pokonują dużo kilometrów w okresie zimowym;
  • często podróżują po górzystych terenach.

Jeśli już się zdecydujesz na opony całoroczne, zadaj sobie pytanie - jakie są Twoje oczekiwania wobec opony? Inne wrażenia z użytkowania odda opona klasy premium, inne klasa medium, a inne ekonomiczna. Jeśli nie wiesz na jakie opony wielosezonowe się zdecydować - skontaktuj się z nami.