Wymiana opon na zimowe

To pytanie, które co roku zadaje sobie wielu kierowców. Kiedy wymiana opon na zimowe? Najlepiej na bieżąco śledzić prognozę pogody i z wymianą nie zwlekać zbyt długo, aby nie zaskoczyła zima i ogromne kolejki u wulkanizatorów. 

Polskie prawo nie reguluje aspektu wymiany opon. Jedyna wzmianka dotyczy dostosowania się do panujących na jezdni warunkach, co jest bardzo ogólnym stwierdzeniem. Warto jednak wiedzieć w jakiej temperaturze opony zaczynają tracić swoje właściwości oraz jakie są zalecenia producentów w tym temacie. 

Wymiana opon na zimowe - kiedy najlepiej to zrobić?

W Polsce nie ma prawa, które jednoznacznie wskazuje kiedy wymienić opony na zimowe. Utarło się, aby opony wymieniać w momencie, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spada do 7°C. W takiej temperaturze mieszanki stosowane przy produkcji opon letnich zaczynają tracić swoje właściwości. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ludzie poruszają się o różnych porach dnia - dla osób podróżujących nocą zalecana będzie inna pora na wymianę opon, niż dla osoby, która jeździ tylko w ciągu dnia.

Optymalnym miesiącem wymiany opon jest październik, bo zwykle temperatury pozwalają już na jazdę na zimowych oponach. Jest to też czas, w którym ryzyko kolejek przez serwisem wulkanizacyjnym jest raczej niewielkie. Chyba, że zima zaskoczy i pierwsze opady śniegu pojawią się już w październiku. Koniec października i początek listopada to zwykle bardzo intensywny czas dla wulkanizatorów. Głównie z uwagi na Święto Zmarłych, gdyż wielu kierowców właśnie wtedy decyduje się na wymianę opon na zimowe.

Kiedy wymienić opony zimowe na nowe?

Wymiana opon na nowe powinna nastąpić, gdy głębokość bieżnika jest poniżej dopuszczalnych wartości, ale to nie jedyny powód. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać stan opon oraz głębokość bieżnika. Niepokój powinny wzbudzić zarówno pęknięcia, wgniecenia, a przede wszystkim mocno zużyty bieżnik. Warto podkreślić, że opony zimowe tracą właściwości, gdy wysokość bieżnika wynosi około 4 mm. Równie ważny jest wiek opony. Powyżej 10 lat nie powinny już być eksploatowane, bo zmiany związane ze starzeniem gumy mogą nawet doprowadzić do wystrzału.

Wymiana opon na zimowe - nowe czy używane? 

Czy używane opony zimowe mogą być dobre? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od stopnia zużycia, wieku oraz klasy opony. Niestety, ale naprawdę rzadko trafiają się dobre opony używane. Kwestii bezpieczeństwa nie można traktować jak loterii. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem na zakup nowego kompletu opon to lepiej wybrać te z niższej półki cenowej lub poszukać opon w promocyjnych cenach. Zawsze nowe, tanie opony zimowe będą lepszym wyborem, niż opony używane.

Szukasz nowych opon zimowych? Skontaktuj się z nami! Wejdź na stronę oponafelga.pl i znajdź opony do Twojego samochodu. Nie wiesz, które opony wybrać? Zadzwoń pod nr tel. 14 611 50 15 - nasi konsultanci pomogą wybrać najlepsze opony.