Producent

Ceat

Opony Ceat


Ceat to włoska marka należąca obecnie do przedsiębiorstwa Pirelli dzięki czemu skorzystała z wielu technologii. Powstała w 1924 roku jako Cavi Electrici Affini Torino i sprzedawała głównie sieci trakcyjne i kable elektryczne produkowane w niewielkim zakładzie.

W 1958 roku ostała przekształcona w Ceat Tyres of India Limited. Rozszerzyła asortyment o opony Ceat i materiały tekstylne. Została założona przez dr Virginio Bruniego Tedeschiego jako firma rodzinna. Decyzja o eksporcie ogumienia do Indii po zakończeniu II wojny światowej okazała się bardzo dochodowa dla włoskiego koncernu.

Dzięki budowie fabryki w indyjskim mieście Bhandup i produkcji opon samochodowych, pracę otrzymało aż 200 mieszkańców, a Ceat stał się cenionym i głównym pracodawcą w mieście. W sprzedaży opon Ceat w Indiach pomogła współpraca nawiązana z Tata Group. Ceat sprzedawał opony letnie, zimowe, motocyklowe i rolnicze. Najważniejsze modele to: opony Ceat Artic 2, opony Ceat Fomula Winter, opony Ceat EcoDrive, opony Ceat EnduraDrive.

Aktualnie Ceat to największy producent opon na Półwyspie Indyjskim. Ma 17 fabryk i zatrudnia ponad sześć tysięcy pracowników. Eksportuje opony do 110 krajów świata. Ma oddział na Sri Lance i centrum badań. Ceat dostarcza opony dla marek: Honda, Kinetic, Piaggio, Maruti, Caterpillar.