Producent

Cooper

Opony Cooper


Amerykańskie miasteczko Akron w stanie Ohio to dla wielu producentów ogumienia szczególne miejsce. To tu swoje fabryki ma BFGoodrich, General i marka Cooper. Ciekawostką jest to, że przez pierwsze dekady XX wieku mieściło się tu aż 140 firm oponiarskich!

Cooper rozpoczął wytwarzanie wyrobów gumowych na potrzeby przemysłu i właśnie tego typu produkty jako pierwsze trafiały do klientów. Oferował również materiały służące do naprawy opon. Przedsiębiorstwo z Ameryki zostało stworzone przez dwóch biznesmenów: Johna F. Schaefera oraz jego szwagra Claude’a E. Hart’a.

Najbardziej popularne są zimowe opony Cooper, które należą do klasy ekonomicznej. Właśnie ze względu na stosunek jakości do ceny, wykonanie i bezpieczeństwo stały się nieodłącznym elementem wyposażenia aut amerykańskich kierowców. Natomiast w Europie zostały docenione opony Cooper Weathermaster WSC, których kierunkowa rzeźba bieżnika została wzbogacona o grube lamele dedykowane samochodom z napędem na cztery koła. Właściciele takich pojazdów nie muszą się martwić o przyczepność na ośnieżonych czy oblodzonych drogach. W rankingu opon zimowych uzyskały ocenę 5,3 i są polecane przez 96 % kierowców.

W ofercie przedsiębiorstwa Cooper znajdują się również opony całoroczne, letnie i opony do ciężarówek, SUV-ów. W 1920 roku momentem przełomowym była decyzja o produkcji nowego ogumienia oraz utworzenie nowych zasad pracy. Misją firmy było dostarczanie wysokiej jakości towarów, nastawienie na uczciwy zysk oraz rozwój.

W latach 20. XX wieku w trzech różnych fabrykach marki powstało prawie 3000 opon dziennie! Podczas II wojny światowej Cooper wytwarzał opony głównie na potrzeby armii amerykańskiej. Wówczas jej produktami były opony do czołgów i innych pojazdów wojskowych, pontonów oraz kamizelek ratunkowych.

W latach osiemdziesiątych najbardziej dochodowym rozwiązaniem okazały się opony na wymianę, które były aż trzykrotnie bardziej opłacalne od produkcji oryginalnego ogumienia. Przez wiele lat marka Cooper nie dbała o promocję własnej działalności poza USA, ale w 1997 roku znacząco się to zmieniło. Opony Cooper dwukrotnie zostały nagrodzone w ramach Good Design Awards w 2017 roku.