Producent

Falken

Opony Falken


Falken jest marką azjatyckiego przedsiębiorstwa Sumitomo Rubber Industries, które jednocześnie było największym producentem opon w Azji. Falken to nazwa oznaczająca sokoła. Powstała po to, aby pomóc przedsiębiorstwu w promocji opony Falken Ultra High Performance głównie dla amerykańskich kierowców. Jako marka oponiarska została stworzona w 1983 roku i nikt nie przypuszczał, że opony Falken błyskawicznie zyskają popularność.

Opony Falken FC06C/FK07A stał się hitem w Japonii, a z czasem zyskał uznanie w Ameryce. Powiązana jest z koncernem wyrobów gumowych Ohtsu Tire & Rubber Company. W latach osiemdziesiątych fabrykę wykupił Sumitomo. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych utworzono firmę Falken Tire Corporation z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która z czasem otworzyła swoje trzy filie: w Teksasie, New Jersey i Tennessee. Dziś firma produkuje: opony letnie, zimowe, opony dostawcze, ciężarowe, opony dla SUV-ów.

Od wielu lat z powodzeniem Falken sprzedaje opony wyścigowe, co z czasem okazało się świetnym rozwiązaniem. Ich wytwarzanie rozpoczęło się w latach dziewięćdziesiątych i od razu zyskały wysokie oceny po testach na torze wyścigowym. Ich skuteczność została potwierdzona w najtrudniejszym wyścigu World Rally Championship, który trwał dobę i odbył się w Niemczech. Opony Falken pomogły odnieść zwycięstwo.

Po tym wydarzeniu odbyła się premiera opony Falken FK451, które spodobały się kierowcom dzięki sportowym osiągom i uzyskały pozytywne wyniki w testach. Najsłynniejszym typem opony sportowej jest Falken ZIEX ZE502, który wyznaczył standardy produkcji ogumienia marki na kolejne lata.

Falken dostarcza opony na potrzeby takich wyścigów jak: Formuła Drift Series, D1 Grand Prix czy British Drift Championship. Ciekawostką jest fakt, że od kilku lat do promocji produktów marka zatrudnia modelki m.in: Lindley Hanson. Za kreatywny design swoich opon marka została uhonorowana czterokrotnie nagrodą Davey. Natomiast kampania reklamowa opon „Grip the moment” zdobyła nagrodę przyznaną przez International Academy of the Visual Arts.