Producent

Firestone

Opony Firestone

Ameryka była kolebką dla wielu producentów ogumienia, w tym także dla przedsiębiorstwa Firestone. Zostało założone w 1900 roku przez Harveya S. Firestone’a w miasteczku Akron, które w tamtych czasach słynęło z wielu fabryk oponiarskich i raczkującego przemysłu motoryzacyjnego.

Marka Firestone w ofercie ma opony samochodowe: letnie i zimowe, ciężarowe i dostawcze. Od 1988 roku należy do koncernu Bridgestone. Pradziadek Firestone znał się z Henrym Fordem i to właśnie do jego pojazdów dostarczano pierwsze opony Firestone. Firma powstała jako The Firestone Tire & Rubber Company i wytwarzała wyroby gumowe.

Na początku w niewielkim zakładzie pracowało dwunastu pracowników, a żeby firma powstała, właściciel musiał wspomóc inwestycję pożyczką. Pierwsze opony Firestone powstały w 1904 roku, a po trzech latach aż dwa tysiące egzemplarzy zamówił Henry Ford do modelu T. Jednocześnie Firestone było jedyną firmą oponiarską, która miała aż tak wielkie zamówienie. Koncern sprzedaje także opony rolnicze.

Amerykańskie przedsiębiorstwo Firestone opracowało w 1909 roku oponę antypoślizgową. Natomiast w 1911 roku kierowca Ray Horroun odniósł zwycięstwo w słynnym wyścigu Indianapolis 500, którego auto było wyposażone w opony Firestone. W następnych latach marka Firestone postanowiła otworzyć kolejne fabryki w Kanadzie w 1919 roku oraz w Wielkiej Brytanii w 1928 roku.

Dzięki tym inwestycjom mogła rozwijać swoją ofertę i spełnić rosnące wymagania zagranicznych klientów. Przełomem w historii firmy było wynalezienie pierwszej na świecie opony niskociśnieniowej w 1922 roku, która zapewniła marce międzynarodową sławę. Podczas II wojny światowej wytwarzała opony na potrzeby armii amerykańskiej. W 1961 roku wykupiła firmę Dayton, a wcześniej wyprodukowała ogumienie sportowe oznaczone liczbą 500. Opony Firestone najczęściej wybierane przez kierowców to: Firestone WINTERHAWK 3, DESTINATION WINTER, WINTERHAWK 2 EVO.