Producent

Fulda

Opony Fulda


Koncern oponiarski Fulda, z siedzibą w niemieckim Hanau, istnieje od 1900 roku i zatrudnia około 1800 pracowników. Przedsiębiorstwo produkuje opony letnie, z których najbardziej znanym modelem są opony Fulda ECOCONTROL. Specjalna mieszanka krzemionki wpływa korzystnie na niższe opory toczenia i pomaga chronić środowisko naturalne dzięki ograniczonej emisji spalin.

Oferta marki Fulda jest szeroka i znajdują się w niej także opony całoroczne. Najbardziej znane modele opon tego producenta to: opony Fulda CONVEO TRAC, Fulda CARAT EXELERO, Fulda Multicontrol. Tworzone są do samochodów osobowych, SUV-ów. Zimowe opony Fulda charakteryzują się niezrównaną przyczepnością w każdych warunkach i wysokimi notami w testach: TCS, OAMTC, ADAC z 2018 roku.

Fulda została założona przez Gustava Beckera i Moritza Hasenclevera. Gumowe podeszwy, podkładki do butelek z wodą i pod dywany wyjechały z taśmy produkcyjnej już rok od rozpoczęcia działalności. Opony Fulda do wózków dziecięcych i powozów konnych były pierwszymi produktami. Kolejne lata skupione były wokół produkcji opon samochodowych, ale zanim do tego doszło, sprzedawano opony rowerowe oraz opony motocyklowe. Warto wiedzieć, że ogumienie rowerowe rozsławiło Fuldę wśród wielu klientów. W 1915 roku opracowano opony ciężarowe.

Lata trzydzieste to obecność firmy głównie na targach Berlin Motor Show, gdzie zostały zaprezentowane opony samochodowe Fulda. Dekadę później, po wojnie otworzyła ponownie swoją fabrykę, ale potrzebowała sporo czasu, aby nadrobić straty po II wojny światowej.

W tym czasie znowu rozpoczęła się produkcja wyrobów gumowych, a opon samochodowych dopiero w 1946 roku. W 1952 roku Fulda zaprezentowała światu swoją pierwszą oponę zimową z oznaczeniem M+S, która ułatwia kierowcom jazdę po śniegu i błocie pośniegowym.

Najlepiej sprzedającym się modelem ogumienia była opona ciężarowa o nazwie Fulda Riesenkissenreifen, którą wyróżniał nowoczesny bieżnik i skuteczna amortyzacja wstrząsów. Ten pomysł przyciągnął uwagę konkurentów takich jak: Continental, Polack czy Dunlop, którzy korzystali z niego na podstawie licencji.

Wielki sukces firmy to kontrakt z Mercedesem i wyposażenie auta 600 Pullman swoimi oponami oraz współpraca z Maybachem, który wykorzystał opony Carat Exelero w XXI wieku w prototypie Maybacha o mocy 700 KM. Opony Fulda  zdobyły liczne nagrody m.in.: Goldene Brücke od DPRG, Goldene Pyramide od BDVT, złotą nagrodę Europy, czyli największą nagrodę od europejskiego czasopisma branżowego zajmującego się promocją.