Producent

Goodyear

Opony Goodyear


Goodyear jest trzecim największym producentem opon na świecie. Koncern wytwarza opony samochodowe, letnie i zimowe. Tworzy również ogumienie montowane w samolotach, rowerach, motorach i maszynach rolniczych. Oprócz opon, Goodyear oferuje również podeszwy, części do drukarek, a nawet gumowe węże i podkładki pod końskie podkowy.

Twórcą Goodyear był Frank Seiberling, a nazwa została zainspirowana nazwiskiem amerykańskiego wynalazcy Charlesa Goodyeara. W 1901 roku opon rajdowych Goodyear używał Henry Ford w wyścigu samochodowym, a siedem lat później wyposażono nimi legendarnego Forda T. Trzy lata później marka stworzyła pierwsze na świecie opony zdejmowane z felgi. W 1908 roku zostały opracowane antypoślizgowe opony całoroczne z bieżnikiem o kształcie diamentu, które były nowością na rynku oponiarskim.

Historycznym momentem dla firmy było opracowanie pierwszej pneumatycznej opony lotniczej, w którą wyposażony został sterowiec na potrzeby armii USA podczas I wojny światowej. Kolejne wydarzenie to zwycięstwo w wyścigach Indianapolis 500. Oprócz sukcesów firma Goodyear ma na swoim koncie wiele inwestycji. Jedną z nich jest zakup firmy oponiarskiej o nazwie Fulda.

W 1965 roku bolid Formuły 1 został wyposażony w opony Goodyear wygrał wyścig, a po 34 latach marka zrezygnowała z dostarczania opon w wyścigach Formuły 1. Zimowe opony Goodyear UltraGrip są polecane ze względu na swoją przyczepność i doskonałe prowadzenie niezależnie od warunków na drodze.

Technologia produkcji opony Goodyear SoundComfort zmniejszyła generowanie hałasu o 50 procent dzięki specjalnym piankowym pierścieniom, które montowane są wewnątrz opony. Goodyear dba o bezpieczeństwo kierowców i właśnie dla nich opracował technologię SealTech, która w sposób automatyczny uszczelnia wszelkie drobne uszkodzenia bieżnika. Ponadto w 2001 roku została opracowana technologia BioTRED, która jest przyjazna dla środowiska ekologicznego, bo opony są produkowane z mieszanką na bazie kukurydzy.

W 2012 roku powstała wyjątkowa opona koncepcyjna Biolsoprene z odnawialnej biomasy. Za innowacje przyjazne środowisku naturalnemu Goodyear otrzymało nagrodę w 2018 roku od czasopisma „Tire Technology” w kategorii osiągnięcia roku, ponieważ wykorzystała olej sojowy do produkcji opon.