Producent

Nokian

Opony Nokian


Ogumienie produkowane przez przedsiębiorstwo stworzone w Finlandii w 1988 roku. Firma specjalizujące się w sprzedaży takich produktów jak: opony całoroczne, letnie, zimowe, rolnicze i ciężarowe. Oprócz tego Nokian produkuje opony rowerowe i wyroby gumowe.

Własnością zakładu jest centrum testowe w mieście Ivalo w Laponii, które jednocześnie jest najdalej wysuniętym punktem na północ. Dawniej Nokian przynależał do tego samego koncernu co Nokia, ale ostatecznie stał się odrębną spółką. Nokian stworzył pierwszą na świecie oponę zimową Kelirengas do samochodów ciężarowych.

Przedsiębiorstwo wyprodukowało również oponę pogodową, która ma już ponad 80 lat i skutecznie zastąpiła łańcuchy śniegowe. Bieżnikowana opona zimowa z charakterystycznymi żebrami ułatwia kierowcom bezpieczne pokonywanie zakrętów na ośnieżonych drogach.

Firma za innowacyjność i wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań w produktach zdobyła wiele nagród. Zimowe opony Nokian Hakkapeliitta R2 przeznaczone do samochodów elektrycznych należących do klasy energetycznej A nagrodzono za najlepszą wykorzystaną technologię w oponach w 2016 roku. Nagroda została przyznana podczas Tire Technology International Awards for Innovation and Excellence 2016.

Opony Nokian wyróżniają się niskimi oporami toczenia, doskonałą przyczepnością do oblodzonych nawierzchni i komfortem jazdy. W rankingu opon zimowych to właśnie zimowe opony Nokian WR D4 są stale nagradzane za swą efektywność paliwową i dobre osiągi podczas jazdy. Dla 98 procent kierowców są oczywistym wyborem. Natomiast całoroczne opony Nokian Weatherproff doskonale pokonują śnieżne drogi i zostały docenione przez magazyn Automobilismo jako najlepsze opony zimowe 2017 roku.

W 2014 roku Nokian zaprezentował także pierwszą na świecie rewolucyjną oponę zimową z wysuwającymi się kolcami - opona Nokian Hakkapelitta 8 SUV, która umożliwia komfortową jazdę po oblodzonych nawierzchniach. Nokian w Skandynawii jest liderem sprzedaży opon pneumatycznych, a pierwsze egzemplarze powstały w 1846 roku jeszcze przed założeniem firmy.