Producent

Pirelli

Opony Pirelli


Pirelli to włoska marka produkująca opony samochodowe pneumatyczne założona przez Giovanniego Battistę Pirelliego w 1872 roku. Opony Pirelli są jednymi z najbardziej znanych na świecie. W bogatej ofercie Pirelli każdy znajdzie coś dla siebie - opony letnie, terenowe, ekologiczne, radialne, rowerowe, całoroczne.

Pirelli specjalizuje się w produkcji ogumienia sportowego i w tym zakresie odniosła wiele sukcesów. Jednak nie jest to jedyny zakres działań firmy. Ciekawostką jest, że Pirelli produkuje też opony do klasycznych samochodów. W centrum Mediolanu znajduje się wieża Pirelli o wysokości 127 metrów, która została zbudowana w 1960 roku. Marka dostarcza też opony motocyklowe dla wielu znanych firm.

W 1907 roku w rajdzie samochodowym Pekin-Paryż na metę dotarł samochód Itala Grand Prix Racer wyposażony w opony pneumatyczne Pirelli, którego załoga pokonała trzydziestu dziewięciu konkurentów. Imponujący dystans, jaki pokonały opony to 14 994 kilometrów! To właśnie ten rajd rozsławił markę Pirelli jako niezawodnego dostawcę ogumienia sportowego.

W 1966 roku wielkim sukcesem okazała się prezentacja pierwszej na świecie opony niskoprofilowej dedykowanej samochodom sportowym. Natomiast w 1974 roku inżynierowie specjalnie dla Lancii i modelu Stratos opracowali pierwszą w historii szeroką oponę charakteryzującą się radialną warstwą kordu. Później te same opony Pirelli znalazły się w Porsche 911 Turbo.

Aktualnie Pirelli to najstarszy i piąty pod względem popularności producent ogumienia na świecie. Opony Pirelli wytwarzane są dla światowej sławy marek i wydarzeń takich jak: wyścigi Formuły 1, rajdy motoryzacyjne WRC, wyścigi Grand-AM czy Lamborghini Super Trofeo. Zimowe opony Pirelli Cinturato Winter otrzymały 5,2 oceny i poleca je aż 98 procent kierowców w rankingach opon zimowych. Są stworzone do samochodów osobowych i SUV-ów.

Dla kierowców są polecane ze względu na krótką drogę hamowania, błyskawiczny czas reakcji oraz wysoką odporność przed aquaplanningiem. W ośmiu testach ACE/ARBO, TCS, OAMTC, ADAC przeprowadzonych w 2018 roku uzyskały bardzo dobre wyniki.