Producent

Riken

Opony Riken


To japońska marka ogumienia stworzona w 1958 roku, która obecnie należy do francuskiego koncernu Michelin. Jej początki to Riken Rubber Company i nawiązanie współpracy z Okamoto Rubber Industries. Efektem była firma o nazwie Nippon Riken Rubber.

Historia firmy sięga 1917 roku, kiedy powstał prywatny instytut o nazwie Riken Gomu Industry. Riken specjalizuje się w wytwarzaniu opon ekonomicznych dla samochodów osobowych, SUV-ów, ciężarówek i pojazdów dostawczych. W 1963 roku stworzono pierwszą filię w Hongkongu, a pięć lat później zmieniono nazwę na Okamoto Riken Rubber.

Opony Riken zadebiutowały w Ameryce w 1974 roku. W tym samym czasie otworzono pierwszy oddział firmy w Nowym Jorku w USA. Ciekawostką jest fakt, że firma Okamoto Rubber Industries przed stworzeniem marki oponiarskiej sprzedawała prezerwatywy „Skinless Skin”, części do czołgów, buty i odzież przeciwdeszczową.

Europejski debiut Riken przypadł na 1988 rok, a cztery lata później markę wykupił Michelin. Najpopularniejsze letnie opony Riken to Raptor ZR ultra high performance, które były przełomem w historii firmy ze względu na innowację w zakresie produkcji opon. Kierunkowa rzeźba bieżnika i wzmocnione żebro ułatwia usuwanie nadmiaru wody w czasie deszczu i gwarantuje stabilne prowadzenie na mokrych nawierzchniach.