Producent

Sava

Opony Sava


Sava to przedsiębiorstwo stworzone z inicjatywy dwóch braci: Francka i Petera Sumi i ich znajomych Alojzego Pirca oraz Jozka Vebera. Firmę nazwali Atlanta. Specjalizowała się w wytwarzaniu wyrobów z gumy. Obecnie jest ona wiodącym producentem opon w Europie Środkowej.

Pierwsze produkty to podeszwy do butów, zabawki, piłki golfowe i płaszcze przeciwdeszczowe. Dopiero, gdy firmę wykupił Semperit wyprodukowano opony Sava do samochodów osobowych i rowerów. Po II wojnie światowej wytwarzano również gumowe taśmy przenośnikowe, uszczelki, dętki i opony. Sprzedaż w Europie Centralnej i Wschodniej umożliwiła poszerzenie produkcji o opony radialne, bezdętkowe i diagonalne.

Obecnie Sava jest najbardziej rozpoznawalną słoweńską marką na świecie, a przedsiębiorstwo ma aż 31 własnych marek m.in: hotelarską Sava Hoteli Bled czy energetyczną Ensa. W 2000 roku fabryka w Kranj produkowała 5,5 mln opon Sava. Cztery lata później została wykupiona przez Goodyear.

W 2017 roku zdobyła po raz piąty certyfikat Top Employer. Zimowe opony Sava Eskimo HP klasy premium z kierunkową rzeźbą bieżnika mają gęstą sieć lameli, która zapewnia kierowcom przyczepność do nawierzchni w trudnych warunkach jazdy.