Aluminiowe czy stalowe - które felgi lepsze na zimę?

Zima nie jest łatwym czasem dla kierowców. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie tylko negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy, ale także na stan pojazdu. Jednym z elementów, które każdego dnia narażone są na działanie wilgoci, soli, piasku i niskich temperatur, są felgi. Chcąc uniknąć ich zniszczenia, wielu kierowców zastanawia się jakie felgi na zimę wybrać i dlaczego. Sprawdźmy więc, które lepiej sprawdzą się w trudnych, zimowych warunkach - aluminiowe czy stalowe?

Felgi na zimę - czym się kierować przy ich wyborze?

Obecnie wielu kierowców decyduje się na zakup dwóch kompletów felg po to, by uniknąć kosztów związanych ze zmianą opon. O ile w przypadku felg na lato najczęściej stawiamy na aluminium, o tyle wybór felg na zimę stanowi dla nas problem. Daje się bowiem słyszeć, że aluminium jest znacznie mniej wytrzymałym metalem i trudne zimowe warunki doprowadzą do zniszczenia felg. Tymczasem to nie do końca prawda, o czym opowiemy za chwilę.

Zastanówmy się najpierw na co zwrócić uwagę podczas wyboru felg na zimę. Przede wszystkim warto wybierać felgi o prostej konstrukcji. Jest ona znacznie łatwiejsza w konserwacji oraz utrzymywaniu czystości. Warto również sprawdzić, czy felga jest w jakikolwiek sposób zabezpieczona przed rdzewieniem. 

Felgi aluminiowe na zimę

Wielu kierowców uważa, że felgi aluminiowe na zimę to zły pomysł. Wskazują, że aluminium jest metalem miękkim, bardzo podatnym na uszkodzenia. Uważają, że kontakt z solą, wilgocią czy piaskiem przyczyni się do zniszczenia powierzchni felgi aluminiowej. Faktycznie, jeszcze kilkanaście lat temu tego typu felgi nie były odpowiednio zabezpieczone. Na szczęście, to już przeszłość. Obecnie felgi aluminiowe pokrywane są kilkoma warstwami lakieru, dzięki czemu kontakt ze szkodliwymi zabrudzeniami czy wodą nie szkodzi ich powierzchni. 

Niestety, wybór felg aluminiowych na zimę nie jest pozbawiony wad. Musimy pamiętać, że leżący na drogach śnieg sprawia, iż nawet najbardziej uważny kierowca może nie zauważyć dziury w jezdni. W tym przypadku nietrudno o uszkodzenie felgi aluminiowej, która jest stosunkowo mało odporna na uderzenia.

Felgi stalowe na zimę

Właśnie z obawy o ewentualne zniszczenia sporo kierowców wybiera felgi stalowe na zimę. Stal jest bowiem znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kluczowym argumentem jest również fakt, że felgi stalowe są tańsze, więc ewentualna naprawa lub wymiana nie wiąże się z tak dużymi wydatkami, jak w przypadku felg aluminiowych. Niestety, felgi stalowe również nie są pozbawione wad. Nie są one bowiem w żaden sposób zabezpieczane przed działaniem szkodliwych czynników, przez co nawet niewielka rysa na ich powierzchni może przyczynić się do powstawania dużych ognisk korozji. 

Które felgi lepsze na zimę - aluminiowe czy stalowe?

Czas więc odpowiedzieć na pytanie, które felgi lepsze na zimę? Mimo krążących stereotypów, coraz więcej specjalistów zaleca wybór felg aluminiowych. Choć są droższe niż ich stalowe odpowiedniki, są w stanie przez znacznie dłuższy czas prezentować się dobrze. To jednak nie wszystko. Felgi aluminiowe są bowiem również lżejsze, dzięki czemu możemy lepiej wykorzystać moc silnika. 

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z felg stalowych na zimę. Jeśli nie chcemy przepłacać za nowy komplet, który posłuży nam jedynie przez kilka miesięcy w roku, z powodzeniem możemy na nie postawić. Warto jednak na bieżąco sprawdzać ich stan i starać się zabezpieczyć ewentualne zadrapania by zapobiec korozji. 

Właściwa konserwacja felg na zimę 

Niezależnie od tego, jakie felgi na zimę wybierzemy, wiele zależy od nas samych. Ostrożność na drodze pomoże nam uniknąć mechanicznych uszkodzeń, zaś odpowiednia konserwacja pozwoli ochronić je przed korodowaniem. Podstawową kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest częste usuwanie z felg błota pośniegowego i innych zabrudzeń. To właśnie one przyczyniają się do niszczenia powierzchni felgi. Stawiajmy więc na proste modele, które nie mają zbyt wielu szczelin i otworów. 

Pamiętajmy o tym, że felg nie powinniśmy myć od razu po długiej jeździe. Rozgrzane mogą odkształcić się pod wpływem zimnej wody. Wybierajmy również odpowiednie preparaty czyszczące. Najlepiej sprawdzą się te o odczynie obojętnym lub zasadowym. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach możemy mieć pewność, że felgi posłużą nam przez długi czas.

A co jeśli po sezonie zimowych felgi nadają się do regeneracji? Warto wówczas skorzystać z pomocy fachowców, którzy naprawią felgi począwszy od małych zadrapań, wygięć po wgniecenia i ewentualne ubytki. Kompleksowa regeneracja felg pozwoli właścicielowi samochodu ponownie cieszyć się fabrycznym wyglądem felg zarówno aluminiowych, jak i stalowych.