Jak sama nazwa wskazuje, aquaplaning związany jest z wodą. Jest to zjawisko utraty panowania nad pojazdem podczas jazdy na mokrej nawierzchni, co często bywa przyczyną wypadków. Istotną rolę, poza warunkami pogodowymi oraz umiejętnościami kierowcy, odgrywają tutaj opony, a konkretnie ich stan. Warto zatem wiedzieć, co to jest aquaplaning?
Czym jest aquaplaning?
Inna nazwa aquaplaningu to hydroplaning. Wszystkie one oznaczają jedno - sytuację, w której woda dostaje się między oponę, a nawierzchnię. Jeśli jest jej zbyt dużo, ogumienie nie nadąża odprowadzić jej nadmiaru i traci przyczepność, co prowadzi do braku kontroli nad pojazdem. Nierzadko aquaplaning ma miejsce tylko po jednej stronie samochodu - zazwyczaj prawej, gdyż na poboczu drogi częściej tworzą się kałuże. Sytuacja jest wtedy naprawdę niebezpieczna i każdy kierowca powinien wiedzieć jak się wówczas zachować.
Od czego zależy wystąpienie aquaplaningu?
Oprócz niekorzystnych warunków pogodowych, czyli mokrej nawierzchni, należy skupić się na oponach. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan bieżnika. Choć minimalna wartość powinna wynosi 1,6 mm głębokości, to zaleca się wymienić ogumienie już przy 3-4 mm.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym zjawisku aquaplaningu jest niska jakość opony. Pamiętajmy, że im starsza i twardsza opona, tym jej przyczepność jest mniejsza. Warto zatem zwrócić uwagę na klasę przyczepności i na producenta, ponieważ renomowane marki przykładają dużą wagę do swoich mieszanek. Odpowiednia klasa na deszcz to A-C. Należy unikać opon z oznaczeniem E i F. Są to najgorsze klasy przyczepności i zapewniają najniższe bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach.
Prędkość również nie pozostaje bez znaczenia. Jeżeli samochód porusza się zbyt szybko, to wystąpienie zjawiska aquaplaningu staje się bardziej prawdopodobne. Opanowanie sytuacji i powrót do momentu sterowalności pojazdu jest wtedy niezwykle ciężkie.
Sprawdzić warto też ciśnienie w oponach. Powinno być odpowiednie dla danego modelu pojazdu. To optymalne podawane jest zwykle na klapce wlewu paliwa, po jej wewnętrznej stronie. Wartość ciśnienia w danym momencie zależy między innymi od ilości przewożonych pasażerów, czy też ciężaru bagażu.
Aquaplaning - jak się zachować?
Jeżeli wpadnie się w aquaplaning, pod żadnym pozorem nie wolno panikować, wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą czy hamować (jeśli warunki i obecna sytuacja na to pozwalają). Najlepszym sposobem jest zachowanie spokoju, puszczenie pedału gazu, by dać samochodowi zwolnić, i czekać aż nasz pojazd znowu stanie się sterowny. Ewentualne ruchy kierownicą powinny być płynne i jak najmniejsze.
Podczas opadów deszczu warto zachować większy odstęp od poprzedzających nas pojazdów i obserwować ich zachowanie. Uzyskana przestrzeń pozwoli na ewentualne manewry czy zminimalizowanie strat podczas kolizji. Będzie to miało znaczenie także w trakcie hamowania, którego droga podczas deszczu jest dużo dłuższa.
Wiadomo już, co to aquaplaning i jak się zachować wtedy, gdy nas zaskoczy. Aby do tego nie dopuścić, warto na bieżąco monitorować stan opon i w razie potrzeby dokonać ich wymiany. Dobrze to zrobić zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym. Pamiętajmy również o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas jazdy w niesprzyjających warunkach.