Czy polscy kierowcy wymieniają opony na zimę?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Okazuje się, że zdecydowana większość kierowców nie czeka na pierwszy śnieg i przymrozki, ale odpowiednio wcześniej przygotowuje pojazd do sezonu zimowego. Oczywiście z punktu widzenia bezpieczeństwa najważniejsza jest wymiana ogumienia. 

91 proc. kierowców w Polsce deklaruje, że wymienia opony letnie na zimowe przed rozpoczęciem sezonu - tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Rankomat.pl. Z kolei jeden procent badanych w ogóle nie wymienia opon na zimowe, a 8 procent korzysta z opon wielosezonowych. 

Kiedy Polacy wymieniają opony na zimowe? 

Z badania wynika, że nie zostawiamy tego na ostatnią chwilę. W ubiegłym roku zdecydowana większość, bo prawie 70 proc. respondentów zmieniła opony na zimowe już w październiku i listopadzie. Tylko 5 proc. właścicieli samochodów z wymianą opon zwlekało do grudnia, a 7 proc. zdecydowało się na to dopiero wtedy, gdy spadł śnieg i zrobiło się zimno.

Przed rozpoczęciem nowego sezonu zimowego każdy kierowca powinien sprawdzić stan posiadanych opon zimowych. Oczywiście prawidłowo przechowywane ogumienie spokojnie wystarczy na kilka sezonów. Jednak, gdy stan bieżnika i wiek opony pozostawiają wiele do życzenia to dla bezpieczeństwa najlepiej wymienić na nowy komplet opon zimowych. W 2018 roku 61 proc. respondentów zdecydowało się na zakup nowych opon zimowych.

Szukasz opon zimowych? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

Jak kierowcy w Polsce przygotowują samochód do zimy?

Okazuje się, że 93 proc. przepytanych kierowców przez zimą sprawdza światła i myje samochód. Trzy procent mniej deklaruje, że wymienia olej i inne płyny eksploatacyjne. Stan wycieraczek sprawdziło 88 proc. respondentów, a napięcie w akumulatorze 68 proc.

Najmniejszą wagę przepytywani kierowcy przywiązują do zabezpieczenia karoserii. Zaledwie 55 proc. badanych wykonało woskowanie samochodu przed zimą.