Czy warto wybrać opony wielosezonowe?

Każdy kierowca wie doskonale, że wybór odpowiednich opon wpływa zarówno na nasze bezpieczeństwo, jak i na komfort oraz dynamikę jazdy. Niestety, konieczność zakupu dwóch kompletów opon na zimę i lato bywa często poważnym wydatkiem. Poszukujemy więc alternatyw. Jedną z najpopularniejszych są opony całoroczne. Co warto wiedzieć o oponach wielosezonowych? 

Czym charakteryzują się dobre opony całoroczne?

Kierowcy z długim stażem, którzy przygodę z motoryzacją rozpoczynali kilkadziesiąt lat temu, z pewnością pamiętają, że lata temu istniały wyłącznie opony całoroczne. Następnie, w trosce o bezpieczeństwo kierowców, producenci ogumienia zaczęli udoskonalać osobne rodzaje mieszanek dla opon stosowanych latem i zimą. Pozwalało na uzyskanie lepszych parametrów. Opony całoroczne mają swoich zwolenników, którzy doceniają je głównie za to, że nie trzeba myśleć o sezonowej wymianie ogumienia. 

Ranking opon wielosezonowych - sprawdź jakie opony warto wybrać?

Opony wielosezonowe wykonane są z uniwersalnej mieszanki gumowej, która dobrze reaguje zarówno na dodatnie, jak i ujemne temperatury. Posiadają również specyficzny, głęboki bieżnik, dzięki któremu dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wody, a zimą z jazdą po śniegu. 

Dlaczego warto postawić na opony całoroczne?

Większość osób, które wybierają osoby całoroczne, zgodnie twierdzi, że decydują się na taki krok z oszczędności. Faktem jest, że koszt zakupu opon całorocznych jest nieco wyższy niż opon sezonowych, jednakże musimy ponieść go tylko raz. Omijają nas również wydatki związane z koniecznością zmiany ogumienia dwa razy do roku. Oszczędzamy więc również czas. 

Posiadacze samochodów z oponami całorocznymi przekonują również, że ich stosowanie nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo na drodze. Faktem jest bowiem, że producenci opon wielosezonowych postawili w ostatnim czasie na rozwój i coraz bardziej udoskonalają oferowane produkty.

Czy opony wielosezonowe mają jakieś wady?

Nie da się ukryć, że opony całoroczne nie zawsze są idealnym rozwiązaniem. Nie istnieje bowiem technologiczne rozwiązanie, które zapewniłoby optymalne właściwości opony w zakresie -20 do +30 stopni Celsjusza. I choć mieszanki gumowe wykorzystywane do produkcji opon całorocznych stają się coraz lepsze, wciąż musimy liczyć się z kilkoma wadami tych produktów.

Przede wszystkim, w niskich temperaturach mogą one nie zapewniać nam odpowiedniej przyczepności na drodze. Szczególnie w terenie oraz w czasie bardzo dynamicznej jazdy. Kolejnym problemem jest fakt, że opony całoroczne w czasie cieplejszych miesięcy mogą zwiększać zużycie paliwa oraz powodować, że samochód będzie głośniejszy.

Dla kogo opony całoroczne?

Dobre opony całoroczne posiadają naprawdę zadowalające parametry i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w samochodach osobowych. Czy jednak sprawdzą się w każdym przypadku? Niestety, nie do końca. Osoby, które każdego roku przemierzają dziesiątki tysięcy kilometrów, jeżdżą w dalekie trasy oraz stawiają na dynamiczną jazdę, mogą być rozczarowane oponami całorocznymi. O wiele lepiej opony wielosezonowe sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy jeżdżą do 10 tysięcy kilometrów rocznie, stawiają na zachowawczą jazdę lub poruszają się głównie po mieście. W takim przypadku będzie to rozwiązanie idealne. Po pierwsze bezpieczne, a po drugie opłacalne.