Okres zimowy jest szczególnie trudnym czasem dla kierowców. Niskie temperatury, wilgoć, sól i piasek na drogach. Wszystko to przyczynia się nie tylko do zwiększenia ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drogach, ale również może negatywnie odbić się na stanie naszego samochodu. Pojawi się pytanie jak zabezpieczyć samochód przed zimą? Czy woskowanie samochodu przed zimą jest dobrym pomysłem?
Przygotuj samochód do zimy - wymiana opon
Podstawową czynnością, którą powinien wykonać każdy kierowca przed rozpoczęciem sezonu, jest wymiana opon na zimowe. Opony letnie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego odprowadzania wody, co może doprowadzić do groźnego zjawiska aquaplaningu. Ponadto mieszanka, z której wykonane są opony letnie, twardnieje pod wpływem niskich temperatur, przez co nie są one w stanie zapewnić dobrej przyczepności. Każdy kierowca powinien więc wybrać odpowiednie opony zimowe. Jeśli zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu to można zdecydować się na opony całoroczne.
Czy warto wybrać opony całoroczne?
Warto jednak pamiętać, że dobre przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko zmiana tych opon, na których jeździmy, ale również troska o stan koła zapasowego. Przed rozpoczęciem sezonu warto wyjąć je z bagażnika i ocenić stan opony oraz bieżnika, a także sprawdzić ciśnienie w kole. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek wybrzuszenia lub odkształcenia to koniecznie wymieńmy koło zapasowe na nowe.
Przed zimą sprawdź akumulator
Chyba każdy kierowca choć raz w życiu spotkał się z problemem uruchomienia silnika podczas niskich, ujemnych temperatur. Zazwyczaj związane jest to z niedostateczną ilością energii w akumulatorze. Musimy bowiem mieć świadomość, że niskie temperatury negatywnie wpływają na jego pojemność. Już przy temperaturze zerowej sprawność akumulatora spada o 20%. Warto więc sprawdzić jego stan przed wyruszeniem w trasę i zadbać o pełne naładowanie.
Uszczelki w samochodzie - konserwacja przed zimą
Kolejnym etapem przygotowań powinna być konserwacja nadwozia przed zimą. Co ważne, dotyczy to nie tylko karoserii, ale również mniejszych, często nieco lekceważonych przez kierowców elementów, takich jak uszczelki. Tymczasem mróz i wilgoć mogą doprowadzić do ich parcenia i pękania. Warto zabezpieczyć się przed tym, smarując uszczelki specjalnym preparatem z zawartością silikonu lub wazeliną techniczną. Środki te stanowią skuteczną ochronę i sprawiają, że uszczelka nie przymarza do innych powierzchni. Taka konserwacja nadwozia przed zimą oszczędzi nam wielu przykrych niespodzianek.
Zabezpiecz karoserię, czyli wosk i regularne mycie samochodu
Zalegające na jezdniach błoto pośniegowe, w którym znajduje się sól drogowa oraz piasek, może mieć negatywny wpływ na karoserię naszego samochodu i przyczyniać się do powstawania rys oraz rozwoju plam korozyjnych. Warto temu zapobiec. Jak zabezpieczyć samochód przed zimą? Zacznijmy od dokładnego wyczyszczenia auta oraz usunięcia wszystkich istniejących ubytków lakieru. Kolejnym krokiem powinno być nałożenie specjalnego preparatu ochronnego lub wosku. Woskowanie samochodu przed zimą jest zatem jak najbardziej wskazane. Sprawia, że na powierzchni karoserii powstaje cienka warstwa ochronna, która nie pozwala soli drogowej reagować z lakierem.
Bardzo ważne jest również regularne mycie samochodu. W okresie zimowym warto korzystać z zamkniętych, automatycznych myjni. Myjąc samochód samodzielnie możemy bowiem narazić się na dyskomfort (stosując zimną wodę) lub zaszkodzić karoserii, bo kontakt z gorącą wodą przy ujemnej temperaturze źle wpływa na stan lakieru.
Kontrola płynów eksploatacyjnych
Ostatnim elementem przygotowań samochodu do sezonu zimowego powinna być kontrola płynów eksploatacyjnych. Mowa o płynie do spryskiwaczy, płynie w układzie chłodzenia oraz płynie hamulcowym. W przypadku pierwszego koniecznie powinniśmy wymienić go na ten zimowy, który nie zamarza w niskich temperaturach. Płyn w układzie chłodzenia powinniśmy wymienić, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jego stanu lub jakości. Jeśli zamarznie, spowoduje poważne uszkodzenia. Zwyczajowo powinniśmy robić to co dwa lata lub w chwili, w której kupujemy używane samochody. Jeśli zaś chodzi o płyn hamulcowy to tutaj również należy regularnie (mniej więcej co dwa lata) decydować się na jego wymianę. Ma on bowiem właściwości higroskopijne i z czasem może zacząć wchłaniać wodę, co znacząco pogorszy jego parametry.