Niektórych uszkodzeń opon nie jesteśmy w stanie uniknąć - szkło na drodze, dziury w nawierzchni czy ostre kamienie to niebezpieczeństwa, na które nie mamy wpływu. Przestrzeganie zasad odpowiedniej eksploatacji opon, pozwoli nam cieszyć się ich długą żywotnością i bezpieczeństwem. Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia opon należą:
Nieprawidłowe ciśnienie w oponach
Zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie ciśnienie w oponach może mieć poważne konsekwencje. Jazda z niedostatecznym ciśnieniem może skutkować wzrostem oporów toczenia, podwyższoną temperaturą, lub przegrzaniem, co z kolei skutkuje szybszym zużyciem lub nawet uszkodzeniem opon.
Zbyt wysokie ciśnienie, może doprowadzić do zmniejszenia przyczepności, nieregularnego zużycia bieżnika, a w konsekwencji do skrócenia żywotności opon. Dodatkowo, nieprawidłowe ciśnienie znacząco obniża komfort jazdy i przyczynia się do zmian w długości drogi hamowania.
Nadmierna prędkość
Nadmierna prędkość nie tylko stwarza niebezpieczeństwo na drodze, ale także przyczynia się do szybszego zużycia opon. Napotkanie przeszkody (np. dziury w nawierzchni) przy dużej prędkości, zwiększa ryzyko jej poważnego uszkodzenia, w stosunku do prawidłowej lub mniejszej prędkości jazdy.
Innym problemem przy nadmiernej prędkości jest znaczący wzrost temperatury opon. Może nawet doprowadzić do gwałtownego ujścia powietrza i wystrzału, a w konsekwencji utraty panowania nad pojazdem i wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan opon i reagować na każde uszkodzenie.
Nadmierne obciążenie opon
Ważnym aspektem prawidłowej eksploatacji opon jest przestrzeganie określonego przez producenta maksymalnego obciążenia, które znajdziemy zazwyczaj na boku opony. Niedostosowanie się do zaleceń i przeciążenie opon może skutkować ich przegrzaniem, a w rezultacie nawet wybuchem.