Nowa etykieta na oponach. Jakie zmiany?

Etykiety na oponach, które obecnie obowiązują, nie ułatwiają zbytnio procesu wyboru odpowiedniego ogumienia – w przypadku opon zimowych można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nie ułatwiają go nawet w najmniejszym stopniu. Już niebawem ma to jednak ulec zmianie, choć reformy te nie będą wielkie i znaczące. Nowe etykiety na oponach, które pojawią się niedługo na rynku, mają zawierać niewielką, szczątkową ilość informacji o właściwościach zimówek, które dostosowują je do konkretnej pory roku. Nie będziemy więc musieli martwić się o to, że kupimy nieodpowiednie opony, które nie będą pasowały do klimatu, w którym planujemy je użytkować. Co warto wiedzieć o etykietach i jakie zmiany zostaną wdrożone? 

Etykieta na oponach – o czym informuje kierowców? 

Sprawa wokół etykiet powoduje mnóstwo kontrowersji. Okazuje się jednak, że warto dokładnie zgłębić ten temat, bo posiada je i posiadać będzie nadal każda opona. O czym informuje etykieta na oponach?

Etykieta na oponie niejako ocenia jej kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy parametry: zachowanie ogumienia na mokrej nawierzchni, opór toczenia oraz głośność. Może to bez wątpienia przypominać etykiety pojawiające się na sprzętach AGD – im wcześniejsza litera alfabetu, tym lepsza ocena. Co ciekawe, nieużywana jest litera D. Dlaczego? Zabieg ten ma za zadanie uwypuklić słabe osiągi danej opony. 

Modele ogumienia o niskim oporze tłoczenia zużywają mniej energii, co bezpośrednio wpływa na spalanie i ilość emisji spalin. Choć mniejsze parametry toczenia oznaczają słabszą przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni, to jednak zapewniają lepszą efektywność paliwową ogumienia. 

Nowa etykieta na oponach – jakie będą zmiany? 

Nowa etykieta na oponie będzie zawierała dwa nowe piktogramy: pierwszy informujący o tym, czy produkt spełnia minimalne wymogi do zimowej jazdy oraz drugi, wskazujący, czy możemy bezpiecznie poruszać się z nią po oblodzonej nawierzchni. 

Zdaniem producentów, nowa etykieta na oponie ma pomóc w wyborze ogumienia dostosowanego do warunków w danej części Europy. Co oczywiste, innych opon będziemy potrzebować do jazdy podczas mokrej zimy na Zachodzie, a innych w pełnej lodu na drodze Skandynawii. Nie możemy więc zbytnio sugerować się zagranicznymi ocenami ogumienia, jeśli warunki klimatyczne w naszym kraju są inne – może okazać się to fatalne w skutkach i zwyczajnie niebezpieczne dla nas, naszych pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Zmiany na etykiecie opony – od kiedy będą obowiązywać? 

Nowe etykiety planowo mają pojawić się 1 maja 2021 roku. Tak jak do tej pory, posiadać je będzie każda opona. Warto jednak odpowiednio wcześnie zapoznać się z nowymi oznaczeniami. Posiłkowanie się informacjami w niniejszym tekście pozwoli dobrać odpowiednie ogumienie, dzięki czemu jazda będzie komfortowa i bezpieczna.