Nowe przepisy w kodeksie drogowym. Jakie zmiany od 1 czerwca?

1 czerwca na polskich drogach zaczną obowiązywać nowe zasady ruchu drogowego. Jakie zmiany czekają na kierowców i pieszych? To prawdziwa rewolucja dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Piesi z pierwszeństwem, mniejsza prędkość w nocy oraz koniec jazdą na zderzaku. Trzeba szybko przyzwyczaić się do nowych zasad, aby uniknąć mandatów.

Zmiany w kodeksie drogowym 1 czerwca 2021 r.

Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Głównym punktem odniesienia jest bezpieczeństwo pieszych. Kierowcy będą musieli wykazać się zdecydowanie większym skupieniem i ostrożnością zbliżając się do przejścia dla pieszych. Obecnie przepisy nakazują, aby kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych zachowali szczególną ostrożność oraz ustąpili pieszemu pierwszeństwa. Po wprowadzeniu zmian kierowca dodatkowo będzie musiał zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który jeszcze nie wszedł na przejście.

Nowe przepisy w ruchu drogowym 1 czerwca 2021 r. wymuszają na kierowcach dokładną obserwację zarówno przejścia dla pieszych, jak i terenu wokół. To na kierowcach ciąży obowiązek zapewnienia jak najbezpieczniejszego przejścia przez jezdnię pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy dopiero będą wchodzić. Wyjątkiem od reguły będą tramwaje. Droga hamowania tramwaju jest nawet kilkukrotnie większa, niż samochodu osobowego. 

Zakaz korzystania z telefonów dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię

Wydawać by się mogło, że to na kierowców spada odpowiedzialność za bezpieczeństwo na przejściu. Otóż nie piesi również muszą mieć się na baczności. Dlaczego? Przy przejściu przez jezdnię lub torowisko piesi mają zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych, które mogą rozpraszać uwagę. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, ponieważ na przestrzeni ostatnich kilku lat ilość wypadków z tego powodu była wręcz zatrważająca. 

Nowe przepisy w ruchu drogowym 1 czerwca 2021 - mniejsza prędkość w nocy

W ramach nowych przepisów kierowców czekają jeszcze dwie ważne zmiany. Pierwsza dotyczy maksymalnej, dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, a druga z jazdą na tzw. zderzak. Nowelizacja przepisów o ruchu drogowym określa, że niezależnie od pory dnia akceptowalną prędkością jest 50 km/h. Dla wielu kierowców zmiana ta będzie wręcz niezauważalna, ale dla kierowców, którzy podróżują nocą jak najbardziej. Warto zapamiętać i zmienić nawyki. Dotychczas pomiędzy 23:00 a 5:00 dopuszczalna prędkość wynosiła 60 km/h. 

Zmiany w przepisach od 1 czerwca 2021 - koniec z jazdą na zderzaku

Kolejną kluczową zmianą jest zachowanie bezpiecznej odległości na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Zmiana ta ma ukrócić proceder tzw. jazdy na zderzaku. Od 1 czerwca 2021 r. jako bezpieczną odległość będziemy określać połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca, który będzie jechał 80 km/h musi zachować 40 metrów odległości, 100 km/h 50 metrów itd.

Jazda na zderzaku to niebezpieczny proceder, który wymusza zjechanie na drugi pas. W przypadku hamowania istnieje bardzo duże ryzyko wypadku. Sytuacja się pogarsza na mokrej lub przymarzniętej nawierzchni. Manewr wyprzedzania stanowi wyjątek od reguły.