Nadszedł czas upragnionego przez dzieci i młodzież zimowego wypoczynku. Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest podróż własnym samochodem. Warto jednak mieć świadomość, że w zależności od kierunku wyjazdu na ferie, warunki na drogach mogą być zmienne. W trosce o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich warto więc odpowiednio przygotować samochód. Dzięki temu podróż nie będzie wiązała się ze stresem i nieprzyjemnymi niespodziankami.
Dobre opony zimowe to podstawa
Zanim zaczniesz pakować się na wymarzony wypoczynek, wymień opony na zimowe. To pierwsza, a jednocześnie najważniejsza czynność, o której powinieneś pamiętać, szczególnie jeśli wybierasz się w góry. Mieszanki, z jakich wykonane są opony letnie, twardnieją przy niskich temperaturach. Przez to opony letnie nie są w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności samochodu w czasie jazdy. Nie radzą sobie również z odprowadzaniem dużej ilości wody czy błota pośniegowego.
Zobacz także: Kiedy wymienić opony na zimowe?
Postaw na dobre opony zimowe, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Poczytaj o tym, czym wyróżniają się konkretne modele. Dzięki temu zyskasz pewność, że są one dopasowane do trudnych zimowych warunków, które panują w górskich miejscowościach. Polecane opony zimowe znajdziesz również w ofercie naszego sklepu.
Zobacz także: Najpopularniejsze opony zimowe 2019
Pamiętaj również o tym, żeby wybierać nowe opony zimowe. Kupując używany komplet nie masz pewności, w jakim naprawdę stanie się znajduje.
Zobacz także: Opony zimowe - nowe czy używane?
Sprawdź ciśnienie w oponach
Dobre opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo na drodze jedynie wówczas, gdy ciśnienie w nich jest na odpowiednim poziomie. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie, nie wpływa dobrze na jakość jazdy. Za duże ciśnienie to zmniejszona powierzchnia styku jezdni z oponą, a więc i mniejsza przyczepność. Jeśli zaś ciśnienie jest zbyt niskie, jesteśmy narażeni na wystąpienie zjawiska aquaplaningu.
Zobacz także: Aquaplaning - co to jest i jak zapobiec temu zjawisku?
Ciśnienie w oponach możesz sprawdzić na większości stacji benzynowych lub u wulkanizatora. Optymalne wartości w tym zakresie jest zależne od marki i modelu samochodu, który posiadasz. Informacje na ten temat możesz znaleźć w książce serwisowej, w schowku pojazdu, na listwie przy drzwiach od strony kierowcy, na słupku lub na progu.
Bieżnik opony zimowej
Zanim wyruszysz w zimową trasę, koniecznie sprawdź również głębokość bieżnika w oponach zimowych. Przepisy prawa określają, że nie powinny być on płytszy niż 1,6 milimetrów, jednakże jest to wartość graniczna, która może nie zapewnić ci maksymalnego bezpieczeństwa. Specjaliści zalecają, aby opony zimowe miały minimum 4-4,5 milimetra głębokości. Jeśli twoje opony mają płytszy bieżnik - poważnie zastanów się nad ich wymianą na nowe.
Zobacz także: Głębokość bieżnika w oponach zimowych. Jaka jest prawidłowa wartość?
Stan opon - sprawdź czy nie ma pęknięć i wybrzuszeń
Kolejnym krokiem, o którym nie powinieneś zapomnieć, szczególnie jeśli posiadasz opony zimowe z wcześniejszych sezonów, są dokładne oględziny każdej z nich. Samo sprawdzenie głębokości bieżnika to za mało. Bywa bowiem, że bieżnik ma odpowiednią głębokość, ale opony posiadają inne uszkodzenia, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Upewnij się więc, że ogumienie nie posiada wybrzuszeń, odkształceń, przetarć czy przecięć.
Koło zapasowe
Przygotowując się do wyjazdu na ferie, sprawdź w jakim stanie znajduje się koło zapasowe. Bardzo często jest to bowiem element, który traktujemy nieco po macoszemu, tymczasem to właśnie ono ma zapewnić nam bezpieczeństwo jeśli dojdzie do uszkodzenia opony. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to ile lat ma opona w kole zapasowym. Nie powinna być starsza niż 10 lat. Poza tym, jak w przypadku pozostałych opon, skontroluj stan bieżnika, ciśnienie w kole zapasowym oraz upewnij się, że opona nie posiada odkształceń.
Wybierasz się w góry? Zabierz łańcuchy!
Choć dobre opony zimowe coraz lepiej radzą sobie nie tylko na mokrej czy zamarzniętej nawierzchni, ale również na śniegu, w niektórych miejscach potrzebują dodatkowego wsparcia. Przykładem są górskie drogi. Ilość śniegu w górzystych miejscowościach zazwyczaj jest znacznie większa, niż w pozostałych częściach kraju. Co więcej na drogach w tych rejonach jest wiele wzniesień i podjazdów, które dodatkowo utrudniają poruszanie się samochodem.
Płyn do spryskiwaczy
Zimowa jazda samochodem to konieczność zmagania się z opadami takimi jak deszcz czy śnieg, ale również błotem pośniegowym. Jadąc za innym samochodem musimy więc liczyć się z tym, że różne drobinki będą osiadały na przedniej szybie samochodu, co bardzo ogranicza widoczność. Częste używanie wycieraczek oraz spryskiwaczy jest więc koniecznością. Dlatego też planując wyjazd na ferie sprawdź ilość płynu w zbiorniku i jeśli to konieczne to napełnij go. Upewnij się również, że korzystasz z zimowego płynu do spryskiwaczy, który nie zamarznie w niskiej temperaturze.
Nieprzewidziane sytuacje - zabierz koc i jedzenie
Nawet jeśli dokładnie sprawdziłeś stan opon w samochodzie, naładowałeś akumulator oraz upewniłeś się, że silnik działa bez zarzutu, może zdarzyć się tak, że nagłe załamanie pogody, wypadek lub fatalne warunki na drodze uniemożliwią dalszą podróż. Czekanie na zmianę warunków lub pomoc wiąże się z koniecznością spędzenia w samochodzie trochę czasu. Warto być przygotowanym również na taką ewentualność. Dlatego wybierając się w podróż na zimowy wypoczynek zabierz również gruby, ciepły koc, coś do jedzenia i butelkę wody lub herbaty w termosie. Dzięki temu nawet nieprzewidziany postój nie będzie dużym problemem.