Wymiana opon na nowe. Kiedy trzeba to zrobić?

Każdy kierowca doskonale wie, jak wiele zależy od stanu i niezawodności opon. To one zapewniają nam dobrą przyczepność, wpływają również na zwrotność pojazdu. Warto więc zadbać o to, aby opony samochodowe zawsze było w nienagannym stanie.

Tymczasem, wielu kierowców nie wie kiedy tak naprawdę trzeba wymienić stare opony na nowe. Niektórzy nadal uważają, że jedynym wyznacznikiem jest wiek opon lub ilość przejechanych kilometrów. Czy tak jest w rzeczywistości? Podpowiadamy, co powinno zaniepokoić i skłonić do do wymiany opon.

Regularnie sprawdzaj stan opon. Na co należy zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie na drodze, przynajmniej raz w miesiącu należy dokonać dokładnych oględzin opon w samochodzie. Ponadto warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały w czasie jazdy. Jeśli usłyszysz, że opony wydają głośny dźwięk lub odczuwasz wibracje, a wykonywanie manewrów staje się trudniejsze, to znak, że Twoje opony nie są już w najlepszym stanie.

Wiek, czyli kiedy wymiana opon jest konieczna?

Wiek opon jednym z najważniejszych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wymianie ogumienia na nowe. Rok, w którym została wyprodukowana opona, znajdziesz na jej boku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to bardzo istotna wartość. Liczy się bowiem nie tylko to ile lat użytkowana była dana opona, ponieważ ogumienie parcieje również wówczas, gdy jest nieużywane. Maksymalny wiek opony powinien wynosić nie więcej niż 10 lat. W przypadku kół zapasowych zaleca się wymianę na nową oponę, która ma więcej niż 6 lat.

Kontroluj głębokość bieżnika opon

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby regularnie sprawdzali stan bieżnika. Polskie prawo wymaga, by jego głębokość była nie mniejsza niż 1,6 mm, ale specjaliści zajmujący się produkcją opon zgodnie twierdzą, że jest to zbyt mało. Dlatego jeśli głębokość bieżnika w oponach wynosi mniej niż 3 mm (w przypadku opon letnich) lub mniej niż 4 mm (opony zimowe), to znak że należy powoli pomyśleć o zakupie nowych opon. Podobnie w przypadku, gdy bieżnik starty jest bardzo nierówno lub na oponie pojawiają się jego ubytki.

Pora na wymianę opon, czyli rzecz o mechanicznych uszkodzenia ogumienia 

Jak najszybciej zmień opony kiedy zauważysz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Mowa tu nie tylko o przebiciach czy pęknięciach, ale również o często lekceważonych przez kierowców wybrzuszeniach, które pojawiają się na przykład na bokach opony. Spowodowane są najczęściej uderzeniami kół o przeszkody (krawężniki, dziury w jezdni), jak również zbyt niskim ciśnieniem w oponach. Wybrzuszenie oznacza, że struktura opony została przerwana i należy koniecznie wymienić ją na nową.

Zużyte opony, czyli co z nimi zrobić?

Zakup nowych opon okazał się konieczny? Co zrobić ze starymi, wysłużonymi oponami? Przede wszystki zadbaj o to, by stare ogumienie zostało odpowiednio przetworzone i powtórnie wykorzystane. Najbezpieczniej i najłatwiej jest zostawić stare opony w serwisie czy wulkanizacji, bo takie miejsca oddają zużyte ogumienie firmom, które zajmują się profesjonalnym recyklingiem. Możesz również samodzielnie dostarczyć je do punktu, w którym zostaną poddane recyklingowi zyskując nowe zastosowania.